Jak oceniacie wasze nastoletnie dzieci w kontekście dojrzałości finansowej? Czy uważacie, że są gotowe do podjęcia pełnej odpowiedzialności za siebie i swoją finansową przyszłość już dziś, czy może jednak potrzebują więcej wiedzy na temat funkcjonowania pieniądza - kredytów i kart kredytowych?
![]() |
karta kredytowa dla nastolatków |
Jeśli zastanawiasz się nad tym jakiej odpowiedzi udzielić, Twoje dzieci mogą czuć się równie zagubione próbując odpowiedzieć na to pytanie. Dziś taka wiedza jest bardziej istotna, niż za czasów gdy nasi dziadkowie byli nastolatkami. Nigdy wcześniej nie było tylu różnych działań, które można robić na pieniądzu.
Na kim powinien spocząć obowiązek nauczenia dzieci jak prawidłowo korzystać z konta z np. debetem? Czy mają świadomość, że pieniądze które wydają BĘDĄ musiały odpracować?
Większość nastolatków pragnie ustawić się finansowo lepiej niż ich rodzice, jednak czy bez wiedzy na temat pieniędzy można to zrobić? Jaki jest aktualny poziom umiejętności budżetowych, wiedza na temat kart płatniczych, lokat, oszczędzania, wydawania?
Dzieci dojrzewają z różnym tempem, dotyczy to także dojrzałości w kontekście finansowym. Jest jednak kilka wskazówek które mogą pokazać nam, że nastolatek nie jest jeszcze na to gotów by samodzielnie zarządzać finansami.
1. Rzeczy osobiste.
Ogólna nieodpowiedzialność za przedmioty. Jeśli nastolatek nie troszczy się o swoje ubrania, plecak, telefon. To znaczy, że nie ma świadomości pieniężnej co do wartości tych przedmiotów. Zatem nie jest gotowy do większej odpowiedzialności finansowej.
2. Etyka Pracy
Nastolatkowie którzy nigdy nie zasmakowali ile należy się napracować, by dostać pieniądze (nigdy nie wykonywali prac zarobkowych w tym dorywczych). Może nie posiadać odpowiedniego szacunku dla pieniądza.
Jeśli nastolatek oczekuje od Ciebie pieniędzy (kieszonkowego), to wymagaj od niego by coś robił pożytecznego - choćby by dbał o przydomowy trawnik. Nie można ugruntowywać poczucia, iż pieniądze należą mu się.
3 Wydatkowanie.
Jeśli wydaje wszystkie pieniądze jakie dostał w przeciągu kilku dni, to też oznaka, iż nie jest przygotowany na posiadanie samodzielnego konta i zarządzanie swoimi pieniędzmi. Planowanie wydatków jest ważnym elementem naszego życia.
Warto dodać, że głupie i niedojrzałe zakupy (być może nawet za pożyczone pieniądze) powinny utwierdzić nas w fakcie iż, niedojrzałość nadal panuje w głowie takiego nastolatka.
4. Z matematyką na bakier
Nadal można spotkać sporo osób które nie posiadają elementarnych umiejętności matematycznych (np. nie rozumieją procentów - co istotne jest przy lokatach ale i kredytach). Jeśli takiej wiedzy nie ma, to nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować w świecie.
Dodatkowo osoby cierpliwe, szybciej osiągają dojrzałość finansową. Warto uczyć jak zarządzać pieniędzmi, tak by wydawać mniej niż się dostaje. Wydawanie co do grosza jest złym nawykiem.
Wszystkiego można oczywiście się nauczyć. Warto brać i angażować dzieci od najmłodszych lat, w tajniki zakupów od strony finansowej. Jeśli kupujecie dla dzieci słodkości, to ustalcie z nimi ogólną sumę jaką można poświęcić na to w miesiącu. Następnie podczas zakupów pozwalajcie im wybierać te słodycze na które mają ochotę, do czasu aż przekroczą ustalony limit (konieczne jest tu odnotowywanie zakupów). A później do końca miesiąca słodkości brak. Im doroślejsze dziecko, tym szybciej z naszą pomocą załapie relacje pomiędzy wydatkami a przyjemnością rozłożoną w czasie.
Angażuj nastolatka również w inne wydatki które są bezpośrednio z nim związane - jak odzież, rozrywki. (jednak bez 100% wolnej ręki, bo może okazać się, że pieniądze na zimową ciepłą kurtkę wyda na szałowe budy na jesień).
Warto rozważyć otwarcie konta dla młodzieży które ma ograniczone funkcje, ale daje już wgląd na to jak działają pewne mechanizmy.