Zastanawiałeś się jak zarobić miesięcznie kilkanaście złotych więcej? Tutaj masz odpowiedź.
Zapisuj wszystkie wydatki. Będziesz mógł wówczas określić, gdzie uciekają Ci pieniądze. Oszczędzając tylko złotówkę dziennie, w ciągu roku niebagatelną sumę. Może uda Ci się zrezygnować z jakiegoś zakupu całkowicie? Przelej te pieniądze na osobny rachunek Oszczędności Awaryjnych.
Nigdy nie zakupu drogich rzeczy pod wpływem impulsu. Pomyśl nad każdym drogim zakupem, przez co najmniej 24 godziny. Działające na tej zasadzie, masz znacznie większą pewność, że kupujesz tylko te przedmioty które są Ci naprawdę niezbędne.
Używaj karty debetowe i kredytowe rozważnie. Minimalizuj koszty odsetek, najlepiej unikaj ich całkowicie. Jeśli już musiałeś płacić kartą kredytową, spłacaj ją przed upływem okresu odsetkowego.
Szukasz skutecznego sposobu ustalenia budżetu? skorzystaj z darmowych aplikacji siecowych np. Kontomierz
Stosuj "leczenie prewencyjne", idź do lekarza zanim wystąpi poważny problem. Np. odwiedzaj dentystę regularnie, a unikniesz kosztownego leczenia kanałowego.
Masz problemy z nadmiernym wydawaniem pieniędzy? Na początku miesiąca oblicz ile możesz poświęcić na zakupy w danym miesiącu a następnie odliczone kwoty włóż do osobnych kopert. Lub trzymaj na osobnym rachunku bankowym, oczywiście darmowym.
Skorzystaj z rabatów i / lub programów motywacyjnych dostarczonych przez pracodawcę. np. rabat na zakup ubrań w sieci w której pracujesz.
Pomyśl, czy na pewno potrzebujesz wszystkich przyjemności które zapewniasz sobie w ciągu miesiąca. Drogie słodycze, alkohol, papierosy; nie musisz się z nimi rozstawać, ogranicz je.
Wyrób w sobie nawyk przeliczania. Czy na pewno musisz sobie kupić tą drogą bluzę za 200 zł? Ile godzin musisz pracować, by pozwolić sobie na ten zakup, czy jest to warte Twojego wysiłku? To pomaga zachować odpowiednią perspektywę.
Ustal dla siebie krótkoterminowy plan oszczędzania, stosunkowo łatwy i osiągalny. Przykładowo, odłożyć w przeciągu miesiąca 100 zł; Jeśli to za wiele, ustal kwotę niższą, np. 50 zł; Pamiętaj, że cel powinien być mierzalny.
Zaoszczędzić pieniądze kupując przedmioty online,bądź luzem lub w opakowaniach zbiorczych. Szczególnie jeśli często korzystacie z niego. Mogą to być produkty żywieniowe np. ryż w dużym opakowaniu lub proszek do prania (sprawdź czy w przeliczeniu na 1 kg produktu bardziej opłaca Ci się kupić paczkę np. 7 Kg za 25 zł (w tym przykłacie 3,5 za kg) czy 1Kg za 7 zł
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz