środa, 11 grudnia 2013

Przestań marnować pieniądze. cz 1

Marnowanie pieniędzy jest bardzo proste - niestety! 
Jednak przy odrobinie samozaparcia i pozytywnego myślenia (popartego praktyką) możesz ograniczyć wydatki, zwiększając oszczędności. Można w bardzo prosty sporób ograniczyć nadmierne wydatki i zacząć zarabiać pieniądze. (Pieniądz robi pieniądz - jakie to oczywiste). Zatem nie pozwalaj odlatywać swoim pieniądzą zupełnie niekontrolowanym.
Wprawa się w dobry nastrój i wyobraź na co będziesz mógł przeznaczyć zaoszczędzone, a jeszcze lepiej zarobione dodatkowo pieniądze.

Spróbuj zastosować poniższe kroki w swoim życiu.

1 Usiądź w jedno popołudnie i zrób trochę badań finansowych. Pozycja ta nie zajmuje zazwyczaj najwyższej pozycji na liście priorytetów większości ludzi (dołącz do elitarnego grona ludzi którzy to robią). Warto wykonać ten krok, dzięki niemu można poprawić swoją finansową pozycję.


Warto zbadać kilka elementów:
  • Usuń nadmiar gotówki z nisko oprocentowanego rachunku oszczędnościowego i przenieś je na wyżej oprocentowaną lokatę (nawet jeśli będzie to tylko 1% więcej, to i tak warto podjąć odpowiednie działania, by zrobić z tego stałą praktykę). Ustal ile oszczędności będziesz potrzebował na najbliższym czasie - tych nie zamrażaj w długoterminowych lokatach.
  • Spisz wydatki za wszelkie media (możesz również spisać liczniki jeśli je posiadasz), warto wiedzieć ile się dokładnie wydało i czym było to spowodowane. Mając te dane z kilku miesięcy łatwiej zaobserwować, iż nagle koszt wzrósł lub spadł ponad przeciętnie. Czym to było spowodowane? Zastanów się co takiego wydarzyło się i wyeliminuj najbardziej kosztochłonne czynniki. Przykładowo: zacząłeś brać więcej długich, gorących prysznicy? Skróć je, zmniejsz temperaturę wody o 1-2 stopnie nie odczujesz tego a zaoszczędzisz.
  • Sprawdź jakie koszty generuje posiadane przez Ciebie konto i karta kredytowa. Czy Twój bank nadal pobiera od Ciebie duże prowizje, i setki pomniejszych opłat? Każe co miesiąc wykonywać czary nad kartą, byś nie musiał za nią zapłacić? Poszukaj u konkurencji tańszego odpowiednika.
  • Sprawdź kondycję swojego samochodu, domu lub mieszkania. Dokonuj stosownych napraw i renowacji, nie pozwalaj by drobny problem przerodził się w wielką katastrofę. Ściany zaczynają pękać? Pojawiają się w nich szczeliny? Napraw to, póki skala jest niewielka. Wiedziałeś, że spękane ściany gorzej utrzymują ciepło?
  • Sprawdź sklep w którym robisz zakupy i porównaj go z konkurencją. Czy na pewno Twój sklep proponuje najlepszą ofertę? Najlepsza w cale nie musi oznaczać najtańszej. Lepiej wydać nieco więcej, za produkt wyższej jakości niż grosze za bubel (który będziesz kupować masowo co 2-3 miesiące zamiast jeden na kilka lat). Dotyczy to również produktów spożywczych, kupuj produkty dobrej jakości w trosce o swoje zdrowie i samopoczucie. Ile jest mięsa w mięsie a ile chemii i uzupełniaczy o których nie miałeś pojęcia? Czy szynka z indyka, to na pewno szynka? (gdzie indyk ma szynkę?)
2 Śledzenie wydatków. Płacenie za większość rzeczy gotówką pomoże Ci śledzić wydatki. Zdecydowanie łatwiej zorientować się ile wydajemy fizycznym pieniądzem, niż płacąć kartą (nie raz zdziwiłem się ile pieniędzy wydałem płacąć kartą w sumie nie wiadomo na co).  
  • Należy pamiętać, że niektóre zakupy lepiej jednak wykonać elektronicznie (czy ktoś jeszcze kupuje domy/ mieszkania za żywą gotówkę?) Przy na prawdę znaczących operacjach warto mieć potwierdzenie dokonanej płatności.
 3 Anulowania lub zawieszenia członkostwa lub subskrypcji których już nie używasz lub które przestały być efektywne.
Wykupiłeś prenumeratę czasopisma, którego i tak nie czytasz? A większość informacji z tej dziedziny i tak odnajdujesz szybciej i poręczniej w internecie? A co z karnetem na siłownię/basen kiedy ostatnio z nich skorzystałeś? Jeśli nie jesteś w stanie przypomnieć sobie, odstąp od nich. Jeśli nie używasz czegoś, lub nie czerpiesz kożyści w inny sposób zrezygnuj.
Jeśli natomiast kożystasz i to dość intensywnie, ale wiesz że będziesz musiał wyjechać na dłużej - sprawdź czy możesz na ten okres czasu zawiesić usługę. 
  • Bądź szczególnie ostrożny przy wybieraniu usług które kosztuję "tylko X zł miesięcznie" (za X wstaw jakąkolwiek niewielką kwotę którą uważasz za zensowną). W między czasie zapiszesz się do kilku programów/usług a łączna kwota po zsumowaniu okaże się zdecydowanie wyższa niż oczekiwałeś, że będziesz wydawał. Zastanów się na spokojnie, jaki wpływ mają na Twoje życie te wszystkie usługi.
  • Jeśli wystąpiłeś z jakiegoś programu, sprawdź na jakiej zasadzie działa polityka utrzymaniowa. Czy zostawiłeś firmie namiar do siebie wraz ze zgodą do "nagabywania" w późniejszym czasie? Czy na pewno chcesz otrzymywać od nich oferty marketingowe?
  •   Pamiętaj, że dla wielu usług można skorzystać z darmowej alternatywy. Przykładowo, zamiast biegać na bierzni w siłowni, pobiegaj wraz z rodziną w parku. Jeździj na rowerze, rób piesze wycieczki (szczególnie, że możesz zaoszczędzić na paliwie i innych wydatkach związanych z podróżą autem.
  • Zostaw tylko te usługi które na prawdę są Ci potrzebne. Nie musisz przecież robić niczego na pokaz.
  • Przeczytaj Jak zarządzać subskrypcjami magazynu więcej szczegółów.
4 Położyć kres dokonywania zakupów impulsowych. To zły nawyk, który bardzo kochają sprzedawcy. Może i na początku jest to miłe również i dla nas, ostatecznie generuje tylko zbędny koszt. Chodzi o kupowanie produktówy tylko dlatego że są dostępne, lub wystawione na sprzedaż. Przemyśl dokładnie zakup, odłóż podjęcie decyzji na kolejny dzień. Czy na pewno musisz już dziś kupić ten rewelacyjny masażer do stóp? Sprawdź swoje półki, jak wiele gadżetów zdążyłeś zgromadzić, których tak na prawdę nie używasz?
  • Zadaj sobie dwa pytania. Czy na prawdę mogę pozwolić sobie na wydanie X zł na to? W jaki sposób polepszy się komfort życia mój i mojej rodziny? Zrób użytek z silnej woli i unikaj niepotrzebnych wydatków. Powiedz sobie " tak na prawdę nie potrzebuję tego! Odkładam na półkę!!"
  • Przy zakupach ubrań zastanów się dogłębnie, czy ten konkretny element garderoby będzie pasował do całej reszty którą już masz? Czy kupisz nowy sweter tylko dlatego, bo ładnie wygląda na wystawie ale tak na prawdę nie założysz go? Z czym będziesz nosić daną rzecz? Będzie pasować do Twojego stylu? A możesz chcesz to kupić bo jest aktulanie modne, nawet jeśli będziesz wyglądać w tym okropnie?
5 Kupuj produkty luzem w dużych ilościach (tylko w przypadku gdy możesz to spożyć przed zepsuciem, lub może podzielić się zakupem z rodziną/sąsiadem).  Nie ma absolutnie sensu kupować produktów w wielkich opakowaniach, jeśli nie zdołasz ich wykożystać zanim się popsują. jest to równoznaczne z wyrzuceniem pieniędzy. 
Zdażyło Ci się kiedykolwiek wyrzucić z lodówki jakiś spleśniały produkt, ślizgą kiełbasę lub obkład? Kupujesz więc za dużo (lub zbyt różnorodnie). To zły przykład kupowania w wielkich ilościach. Najlepszymi produktami do masowych zakupów są suche produkty jak np. Makaron, ryż. Te zazwyczaj mają długą przydatność do spożycia. (Jeśli znajdziesz kiełbasę z przydatnością do spożycia wybiegającą na 4 lata w przód, zostaw ją - tylko czy do lodówki czy działu z chemią). 
Sprawdzaj także, ile dany produkt można przechowywać po jego otwarciu. Np. Wiejski serek tylko dobę.

  • Uważać na wszystko, co jest "zapakowane" lub "w pakiecie". Czy na pewno potrzebujesz te wszystkie produkty? Obecnie bardzo popularne są zestawy świąteczne np. kosmetyków, dezodorant + żel pod prysznic + magiczne coś. Jak bardzo jest to warte oferowanej ceny. Może jednak wystarszy pojedyńczy produkt. Powiedzmy żel, bo dezodorantów mamy całą łazienkową szafkę. 
  • Bądź bardzo ostrożny przy podpisywaniu umowy czy to telefonicznej czy przy konsultancie. Sprawdź szczegółowe warunki promocji, by wydobyć ukryte koszty, opłaty i inne.
  • Nie daj się wciągnąć w przesyłkę bezpłatnych produktów. Wyrazisz zgodę na przesłanie 6 darmowych noży (płacisz tylko za przesyłkę). Czy jednak zauważyłeś, że podpisałeś zgodę na przesyłanie również co miesiąc jednego produktu za który będziesz musiał płacić? Jeśli "masz wszystko za darmo" to zacznij szukać haczyka.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...