czwartek, 23 lutego 2012

Rzecznik ZUSu: o emeryturach.


Nie da się przekonać Europejczyków do podnoszenia wieku emerytalnego bez pokazania, jak niskie emerytury ich czekają. Jednak tylko dwa kraje informują obywateli o pełnej wysokości przyszłych świadczeń – stwierdza "Gazeta Wyborcza".
To Szwecja i Dania – wynika z raportu firmy badawczej DataMonitor na zlecenie firmy ubezpieczeniowej Avivy.
ZUS co roku informuje Polaków, ile odłożyli na starość i na jaką emeryturę mogą liczyć. Ale to trudne, pisane urzędowym językiem listy. Brak tam szacunków wysokości świadczenia w zależności od tego, w jakim wieku na nią przejdziemy.
"Następna wysyłka listów dopiero za rok. Do tego czasu uprościmy ich formułę tak, żeby była bardziej zrozumiała dla przyszłych emerytów. Prace nad tym już trwają" – zapewnia rzecznik ZUS Jacek Dziekan.
Tekst pochodzi z tego źródła.

Dowiadujemy się o tym ile odłożyliśmy na emeryturę, jednak nie wiemy ile będziemy miesięcznie dostawali gdy na nią przejdziemy. Jest to przykry proceder. Uważam, że jeśli dokładna informacja trafiłaby do ludzi, to bliżej zainteresowaliby się swoimi finansami i oszczędnościami. Wizja "głodowych" emerytur nie przemawia do człowieka, gdy jest zamglona. Co innego, jeśli zostanie nam bliżej to nakreślone.

Podnoszenie wieku emerytalnego to tylko jedna strona medalu, drugą stroną jest samo miejsce pracy. Kto zagwarantuje tym wszystkim osobą, że zostaną przyjęci do pracy? NIKT. Mówmy szczerze, ludzie w wieku przed emerytalnym mają niskie szanse na pracę, pracodawcy wolą oczywiście ludzi z doświadczeniem a zarazem w sile wieku. (najlepiej studenta z 4 językami, z 15-letnim stażem zaraz po studiach do pracy przy zamiataniu podłóg[a nóż któryś detergent będzie miał opis tylko po niemiecku?]) Chodzi tylko o odwlekanie terminu wypłaty świadczeń.

Szwecja i Dania mogłyby być przykładem dla "naszych". Cóż, ZUS woli postawić sobie kolejne siedziby za wielkie okrągłe sumy, bo przecież w tych które posiadają na dzień dzisiejszy nie da się dobrze zarządzać kapitałem. To pewnie przez za zimny klimat.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...